Gebelik Sürecinde
Diş Tedavileri

Bilinenin aksine Riskli Gebelik Uzmanı kontrolünde Uzman Diş hekimi eliyle gebelik döneminde diş ve diş eti tedavilerinin birçoğu uygulanabilir. Gebelik sırasında oluşan hormon değişiklikler diş etlerinde iltihap oluşmasına neden olabilir.

Bu durum annenin erken doğumuna bile neden olabilecek ciddi sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Gebelik öncesi sağlık kontrollerinizde diş hekiminize uğramayı ihmal etmemelisiniz. Hamilelik esnasında da oluşabilecek diş eti sorunlarına karşı diş ve ağız sağlığınızı daima korumalı ve düzenli olarak diş hekimi kontrollerinize gitmelisiniz.

Ayrıca gebelik esnasında oluşan diş problemlerinin bebeği etkilememesi için mutlaka bir kadın doğum veya perinatoloji uzmanı kontrolünde tedavi yaptırmalıdır.

Hamilelik dönemi sırasında diş tedavilerinizi yaptırmanızda doktorunuz uygun görürse herhangi bir sakınca yoktur. Kanal tedavileri, çürük tedavileri ve diş çekimleri dahil birçok tedavi güvenle uygulanabilir. Bu tedaviler esnasında kullanılan lokal anestezilerin bebeğinize herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Ancak herhangi bir antibiyotik tedavisi gerekiyorsa kadın doğum uzmanınız ve diş hekiminiz birlikte, bebeğinize zarar vermeyecek başka değişle gebelikte kullanılabilecek doğru ilaca karar verebilir.

Gebelik sırasında ağız ve diş sağlığınıza çok dikkat etmelisiniz. Yukarıda verilen bilgiler doğrultusunda hamilelik sırasında diş ve diş tedavilerinizi aksatmamalısınız. Aksi takdirde beklenmedik olumsuz durumlarla karşılaşmak mümkün.

Gebelikte Diş Eti İltihabı

Hamilelik sırasında annenin vücudunda gebelik hormonlarının artışı nedeniyle, ağız içerisinde bulunan diş etlerinin duyarlılığı artarak daha duyarlı hale gelir diş fırçalama sırasında bilr kanamalara neden olabilir.

Diş üzerinde bulunan dental plak, bir uzman tarafından kontrollü bir biçimde uzaklaştırılmazsa ‘’ Hamilelik Gingivitisi’’ adı verdiğimiz diş eti iltihabına neden olabilir.

Diş etlerinde büyüme, renk değişimi ve kanama en çok görülen belirtiler arasındadır. Eğer bu durum gebelik öncesine dayanıyor ise iltihap ilerleyerek, ağız ve çene kemiklerini etkileyerek ‘’ Periodontitis’’ ‘e neden olabilir.

Gebelik döneminin ilk aylarında anne adayı, bulantı ve kusma şikayetleri yaşayabilir ve ağız sağlığına yeterli özeni göstermeyebilir. Ortaya çıkan şikayetler nedeniyle, ağız içerisinde oluşan fizyolojik değişimler dişlerin hızlı çürümesine neden olabilir.

Diş etlerinde oluşan hassasiyet kanamalara neden olurken anne diş fırçalamaktan kaçınabilir. Bu durum dişlerde çürük oluşumunu açısından kısır döngüye sokabilir.

Gebelik sürecinde günde 2 kez dişlerin fırçalanması ve diş ipi kullanılması gerekmektedir. Gebelikte sürecinde ağız hijyeni, ağız bakımı ve diş hekimi muayenelerine dikkat edilmeli aksi taktirde gebelik komplikasyonlarına zemin hazırlanmış olur.

İletişime Geçin

Telefon
+90 530 889 30 60
E-mail
info@didemekiz.com

Hemen Randevu Alın

Aşağıdaki formu doldurarak, Uzm. Dt. Didem EKİZ kliniğinden randevu alabilirsiniz!

  https://didemekiz.com/wp-content/uploads/2021/08/Ekran-Resmi-2021-08-22-17.09.55-e1629641706592.png

  Kanal Tedavisi

  Diş Hekimliği Tedavisi hakkında detaylı bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  https://didemekiz.com/wp-content/uploads/2021/08/uzm-dt-didem-ekiz_0007_8.jpg

  Gebelik ve Diş

  Gebelik ve Diş süreçleri hakkında detaylı bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  https://didemekiz.com/wp-content/uploads/2021/08/uzm-dt-didem-ekiz_0019_20.jpg

  İmplant Tedavisi

  İmplant Tedavileri hakkında detaylı bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  https://didemekiz.com/wp-content/uploads/2021/08/uzm-dt-didem-ekiz_0001_2.jpg

  Estetik Diş Hekimliği

  Estetik Diş Hekimliği hakkında detaylı bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  Dr. Dt. Didem EKİZ

  Health starts in the mouth!

  As we set out on this road, we determined our route in the direction of the health and satisfaction of our patients…

  The secret of being sure of your health and smile is behind this door…

  Freedom of Smile…

  Social Network

  Do not forget to follow Uzm. Dr. Didem Ekiz on social media!

  2024 © Dr. Dt. Didem EKİZ | All Rights Reserved.

  Created and Designed by AKare İletişim Yönetimi

  Dr. Dt. Didem EKİZ © 2024. All rights reserved.